KILIMANJARO HÄMMASTAVAD REKORDID

BLOGI

Kommenteeri

Ehkki Kilimanjaro on paras monstrum, on see aastate jooksul ahvatlenud lugematul hulgal inimesi püstitama või purustama mäkkeronimise maailmarekordit. Saavutused puudutavad nii vanust kui ka kiirust, nii erivajadusi kui ka ronimismeetodeid ja iga rekordiomanik on eneseületuse eest tunnustust väärt.

Kirjuta artikli sissejuhatus siia

Esimene mäkketõus

Saksa geoloog Hans Meyer, austerlane Ludwig Purtscheller ja kohalik mees Lauwo olid 1889. aasta oktoobris kõige esimesed inimesed, kes Kilimanjaro tipu vallutasid. Võimalik, et kohalikud jõudsid mäetippu juba enne Hans Meyerit, kuid seda pole kirja pandud.

Kiireim mäkketõus

Kõige kiirema mäkketõusu ja allatuleku rekordit hoiab enda käes Šveitsi mägironija Karl Egloff, kellel kulus 2014. aasta augustis tippu tõusmiseks ning sealt laskumiseks 6 tundi ja 42 minutit. Selle uskumatu vägitükiga purustas ta eelmise rekordi, mille oli 2010. aasta septembris püstitanud 22-aastane Hispaania mägironija Kilian Jornet. Ta jõudis mäetippu 5 tunni, 23 minuti ja 50 sekundiga, alistades eelmise, Kasahhi mägironijale Andrei Putšininile kuulunud mäkketõusurekordi ühe minutiga! Seejärel laskus Kilian tagasi alla ning sai edasi-tagasiretke ajaks 7 tundi ja 14 minutit, millega ta lõi esikohalt eelmise, Tansaania reisijuhi Simon Mtuy edasi-tagasiretke aja 9 tundi ja 21 minutit.

Naiste kiireima mäkketõusu tippmark kuulub Saksa päritolu Anne-Marie Flammersfeldile, kes ronis 2015. aasta juulis Kilimanjaro harjale 8 tunni ja 32 minutiga, tehes eelmise, Becky Shuttleworthile kuulunud rekordi pihuks ja põrmuks enam kui kolme tunniga. Flammersfeldil kulus tõusuks ja laskumiseks kokku 12 tundi ja 58 minutit ning sellega lõi ta Debbie Bachmanni saavutust, mis oli 18 tundi ja 31 minutit.

Noorim ja vanim Kilimanjaro tippu tõusnu

Kõige noorem Kilimanjaro vallutaja on Keats Boyd. See Los Angelese poiss jõudis 21. jaanuaril 2008 tippu kõigest seitsmeaastasena. Uskumatu saavutuse muudab veelgi muljetavaldavamaks asjaolu, et poisil õnnestus imekombel mööda vingerdada noorte mägironijate vanuse alampiirist (10 aastat).

Robert Wheeler on oma 85 eluaasta ja 201 päevaga teadaolevalt vanim Kilimanjarole tõusnu. Ta jõudis tippu 2. oktoobril 2014. Seni oli ametlikult vanim Kilimanjarole tõusnu 84 aasta ja 71 päeva vanune Richard Byerley, kes alistas tipu 2010. aasta oktoobris. Selle rekordi lõid 2012. aasta oktoobris uskumatul kombel üle Martin Kafer (85) ja tema abikaasa Esther (84). Kanada-Šveitsi abielupaar hoiab nüüd enda käes tiitlit „vanim mees ja vanim naine, kes on Kilimanjarole tõusnud”. Estheri saavutus trumpas üle eelmise kõige vanema daami oma – Bernice Bunn oli Aafrika katusele roninud 83-aastaselt.

 

Igatahes on asi vanima mäkketõusnu tiitliga veidi segane. Prantslane Valtee Daniel jõudis mäetippu 87-aastasena, kuid tema ronimist ei kontrollitud sõltumatult ja tal ei olnud selle kohta piisavalt tõendusmaterjali (nt logiraamatu kandeid, fotosid ega videoid).

Erivajadustega inimeste uskumatud mäkketõusud

29. juunil 2009 tõusid Kilimanjaro tippu kaheksa pimedat ronijat, et koguda oma jõupingutusega raha 52 pimeda Arizona lapse heaks.

Esimene ratastoolis mäkke tõusnu oli lõuna-aafriklane Bernard Goosen. Ta tegi seda lausa kaks korda: esmalt 2003. aastal üheksa päevaga ja teist korda 2007. aastal vaid kuue päevaga.

Kyle Maynard, kellel on käte ja jalgade asemel vaid köndid, roomas ilma abita Kilimanjaro tippu 2012. aastal.

Halvatud alakehaga Christopher Waddell ja jäsemest ilma jäänud Tajiri Mungaya olid esimene erivajadustega mägironijate paar, kes Kilimanjaro tippu jõudis. Tajiri oli olnud 15 aastat Kilimanjarol kandja, kuni juhtus õnnetus, mille tagajärjel ta kaotas jala. Christopher oli jäänud halvatuks pärast seda, kui murdis suusaõnnetuses selgroo. Christopherile ehitati mäkketõusuks spetsiaalne sõiduk, mida sai maastikul kasutada ja käsitsi pedaalida. Paar jõudis mäetippu kaheksa päevaga.

2014. aasta septembris ronisid Kilimanjaro tippu 30 kriketimängijat koos kohtunikuga ja laskusid siis Crateri laagrisse, et pidada seal maha ametlikult kõige kõrgemal aset leidnud kriketimäng. Eelmine rekord oli püstitatud 2009. aastal Everesti baaslaagri lähedal.

2014. aasta oktoobris ronis Kilimanjarole Venemaa toetatav Tour de France’i meeskond Tinkoff-Saxo. Tippu jõudnud meeskonda kuulusid rattasõidutähed Alberto Contador ja Peter Sagan.

2010. aasta jaanuaris liitusid Kilimanjaro tipu poole pürgijatega näitlejad Jessica Biel ja Emile Hirsch ning räppar Lupe Fiasco. Selle retke eesmärk oli suurendada teadlikkust tõsiasjast, et miljonitel inimestel maailmas on puudus puhtast joogiveest.

Douglas Adams, kes on legendaarseks saanud raamatu „Pöidlaküüdi reisijuht galaktikas” autor, võttis Kilimanjaro retkest osa ninasarviku kostüümis, et toetada nõnda Briti heategevusorganisatsiooni Save the Rhino International.

2012. aasta jaanuaris jõudsid Aafrika ja Kilimanjaro kõige kõrgemasse punkti, 5895 meetri kõrgusele Kibole ehk Uhuru Peakile paljajalu kuus Lõuna-Aafrika ronijat. Nad kogusid raha Punase Risti War Memoriali lastehaiglale.

Wim Hofi (55) käes on üüratu hulk Guinnessi maailmarekordeid ekstreemspordis – tervelt 26, muu hulgas selle eest, et ta jooksis põhjapolaarjoonest ülalpool täismaratoni, kandes vaid lühikesi pükse. 2015. aasta jaanuaris näitas Hollandi linnast Sittardist pärit Wim taas, et julge hundi rind on rasvane, kui tema 18-liikmeline ronijate rühm vallutas Aafrika kõrgeima mäe rekordilise 31 tunni ja 25 minutiga.

Kirjuta artikli tekst siia

Lisa kommentaar

Email again: