Filtreeri postitusi

KES KUULUVAD KÕRGUSHAIGUSE RISKIGRUPPI?

Tule ja osale kasulikus kõrgushaiguse geeniuuringus!
Kutsume kõiki eestlastest mägironijaid teadusuuringuga ühinema. Kui teil on matkakogemus kõrgemal kui 4000 meetrit ja sooviksite uuringus osaleda, andke oma osalemissoovist teada korgushaigus@gmail.com.
Osalejatel palutakse täita 10-minutiline küsimustik oma matkakogemuse kohta ning liituda Eesti Geenivaramuga (www.geenidoonor.ee), seejärel tuleb anda vereproov endale sobivas proovivõtupunktis. Uuringu lõppedes saadetakse osalejatele personaalne tagasiside kõrgushaiguse geneetilise eelsoodumuse kohta ja ühtlasi ka muud terviseinfot, mida pakub Eesti Geenivaramu kõigile geenidoonoritele.

KONSULAARABI KOLMANDATES RIIKIDES

Paraku ei möödu iga reis muretult ning aeg-ajalt kuluks ära Eesti riigi esindaja abi välismaal. Eesti kodanik saab abi saamiseks alati pöörduda Eesti saatkonna või Eesti aukonsuli poole - tänase seisuga on meil 192 aukonsulit 83 riigis.

Kui Euroopa Liidu kodanik on hädas väljaspool Euroopa Liitu, kus tema koduriigil ei ole välisesindust, on tal õigus saada abi mõnelt teiselt Euroopa Liidu riigilt. Abi saab selle riigi kodanikega võrdsetel tingimustel, võrdse tasu eest.

VALU − TERVISE VALVUR!

Peame valu ebameeldivaks aistinguks, mis pärsib elu. Ent valul on kindel ülesanne organismis – anda märku vigastusest või haigusest. Aju reageerib valuga enne, kui meid tabab haigus või vigastus. Oleks äärmiselt rumal ignoreerida organismi märguannet. Kasu võib olla lihtsast puhkusest ja nii ennetame probleemi tekke. Seepärast on Schopenhaueril õigus, et valu on tervise valvur. Taastusraviarst Tiit Ilves õpetab, millised võtted aitavad matkadel selja tervist hoida ja ülekoormust vältida.

KUIDAS TEHA OMA FOTORAAMATUT?

Fotograaf ja Lumiere fotostuudio asutaja Rene Türk jagab seekord praktilisi teadmisi, kuidas suurest hulgast reisidel kogunenud fotodest üks korralik fotoraamat teha.
GO REISIAJAKIRI

SAFARI LÄBI AEGADE

Araablastest kaupmeeste karavanid, nende keeli msafar, liikusid Aafrikas ringi juba 7. sajandi keskpaigast alates, kaubaks orjad, loomanahad, ninasarvikute sarved ja vandel.

Inglise keelde on sõna safari jõudnud suahiili keele vahendusel, kus see tähendab igasugust veidi pikemat reisi. „Valge (jahi)mehe“ safari formaadi loojaks võib pidada inglast William Cornwallis Harrist, kelle reisidel Lõuna-Aafrikas 19. sajandi keskpaiku vaadeldi, kütiti ning kirjeldati loomi ja taimi. Erinevalt maadeavastajate ja teadlaste ekspeditsioonidest ei pingutatud safaril olevad džentelmenid looduse uurimise ja kollektsioneerimisega üle, kuigi väiksemaid avastusigi juhtus. Ärgati mõõdukalt vara, sellele järgnes reibas retk püssiga (mida kandis püssikandja), keskpäevane puhkus, veel üks retk ning seejärel korralik õhtusöök piibujuttude ja napsiga lõkke ääres. Traditsiooniliseks safaridringiks kujunes džinn toonikuga, mis sel ajal oli malaariavastane jook. Seesama ettekääne (nagu mis tahes teinegi!) sobib pikendatud džinni joomiseks ka tänapäeval. Toonane toonik oli praegusega võrreldes märksa kiniinirikkam ja seepärast ka kibedam.

Arhiiv