NOTICE TO TRAVELERS PLANNING TO VISIT TANZANIA
KES KUULUVAD KÕRGUSHAIGUSE RISKIGRUPPI?
Tule ja osale kasulikus kõrgushaiguse geeniuuringus!
Kutsume kõiki eestlastest mägironijaid teadusuuringuga ühinema. Kui teil on matkakogemus kõrgemal kui 4000 meetrit ja sooviksite uuringus osaleda, andke oma osalemissoovist teada korgushaigus@gmail.com.
Osalejatel palutakse täita 10-minutiline küsimustik oma matkakogemuse kohta ning liituda Eesti Geenivaramuga (www.geenidoonor.ee), seejärel tuleb anda vereproov endale sobivas proovivõtupunktis. Uuringu lõppedes saadetakse osalejatele personaalne tagasiside kõrgushaiguse geneetilise eelsoodumuse kohta ja ühtlasi ka muud terviseinfot, mida pakub Eesti Geenivaramu kõigile geenidoonoritele.
KONSULAARABI KOLMANDATES RIIKIDES
Paraku ei möödu iga reis muretult ning aeg-ajalt kuluks ära Eesti riigi esindaja abi välismaal. Eesti kodanik saab abi saamiseks alati pöörduda Eesti saatkonna või Eesti aukonsuli poole - tänase seisuga on meil 192 aukonsulit 83 riigis.
Kui Euroopa Liidu kodanik on hädas väljaspool Euroopa Liitu, kus tema koduriigil ei ole välisesindust, on tal õigus saada abi mõnelt teiselt Euroopa Liidu riigilt. Abi saab selle riigi kodanikega võrdsetel tingimustel, võrdse tasu eest.
VALU − TERVISE VALVUR!
Peame valu ebameeldivaks aistinguks, mis pärsib elu. Ent valul on kindel ülesanne organismis – anda märku vigastusest või haigusest. Aju reageerib valuga enne, kui meid tabab haigus või vigastus. Oleks äärmiselt rumal ignoreerida organismi märguannet. Kasu võib olla lihtsast puhkusest ja nii ennetame probleemi tekke. Seepärast on Schopenhaueril õigus, et valu on tervise valvur. Taastusraviarst Tiit Ilves õpetab, millised võtted aitavad matkadel selja tervist hoida ja ülekoormust vältida.