Mahale mägede rahvuspark
Tansaania kauges läänes asub kaks rahvusparki, mida ei teata kuigi hästi: Mahale mägede rahvuspark ja Katavi rahvuspark. Need kaitsealad on äärmiselt kauged, raskesti ligipääsetavad ja kulukad külastamiseks – kuid nad erinevad kõigest muust Tansaanias ja on täiesti maagilised. Mahale on ilmselt ka parim koht maailmas šimpansi safarite jaoks!
Mahale mägede rahvuspark asub Tanganjika järve kaldal Kigoma piirkonnas Tansaanias. Mahale mägede järgi, mis seda piiravad, nimetatud rahvuspargil on mitmeid ebatavalisi omadusi. Esiteks, see on üks ainult kahest šimpanside kaitsealast riigis. (Teine on lähedalasuv Gombe Streami rahvuspark, mille on tuntuks teinud teadlane Jane Goodall.) Mahale mägede rahvuspargi šimpansite populatsioon on suurim teadaolev ning tänu selle suurusele ja kaugusele elavad šimpansid siin hästi. See on ka ainus koht, kus elavad koos šimpansid ja lõvid. Pargi teine ebatavaline omadus on see, et see on üks väga vähestest Aafrikas, millega tuleb tutvuda jalgsi. Pargi piires ei ole teid ega muid infrastruktuure ning ainus tee parki ja sealt minema on laevaga üle järve.
Mahale mägedes elasid traditsiooniliselt batongwe ja holoholo hõimud, kelle populatsioon oli 1987. aastal vastavalt 22 000 ja 12 500 inimest. Kui 1979. aastal loodi Mahale mägede eluslooduse uurimiskeskus, siis need inimesed lahutati mägedest 1985. aastal avatud pargi rajamiseks. Need rahvad olid looduskeskkonnaga väga hästi kohanenud, elades nii, et see ei avaldanud ökoloogiliselt peaaegu mingit mõju.
Võimalik, et parim teejuht Tansaania safaritele kirjeldab Mahale mägede rahvusparki kui „üht kõige ilusamat parki kogu Aafrikas”. Järve kaldal on parima puudervalge liivaga rand, mille taga kõrgub rida imposantseid mägesid, mis on kaetud rohelise troopilise taimestikuga. Suured helesinised liblikad lendavad ojade kohal ja mets on täis hääli. See ei ole ainult ilus, vaid varjab ka Tansaania tihedaimat primaatide populatsiooni: kollane paavian, punane koolobus-ahv, sinine, punasabaline ja vervet ahv on siin esindatud – ja siis muidugi veel šimpansid.
See rahvuspark, mis hõlmab umbes 1 600 km² Mahale mäestikust, on koduks umbes 1000 šimpansile. Kõige tähelepanuväärsem on, et üks rühm Mahale šimpanse – Mimikire klann – on teadlastega harjunud alates 1965. aastast. Praegu juhib muljetavaldav alfa-isane Alofu M-rühma, nagu neid tuntakse, milles on umbes 56 šimpansit. Nad lähevad sinna, kuhu nad tahavad ja siis, kui nad tahavad, kuid tunnevad end inimeste läheduses vabalt, nii et neid on võimalik jälgida ja vaadelda väga lähedalt. Šimpansite tervise huvides peavad kõik šimpansi safaridel viibivad inimesed kandma kirurgilisi maske, mis neile antakse.
Matk Mahale šimpansite juurde võib varieeruda 20-minutilisest jalutuskäigust kuni kolme tunni pikkuse pingelisema matkani. Kuiva hooaja lõpus (augustist oktoobrini) on Mahale šimpansi-safarid kõige lihtsamad, sest metsateed on kõige kuivemad ja kõige vähem libedad ning šimpansid on tavaliselt kaldale kõige lähemal. Matkasaapad, pikad püksid ja väike seljakott (kaamera ja binokli jaoks) tasub alati šimpansi-safarile kaasa võtta.
Me ei saa garanteerida šimpansite nägemist Mahale mägedes, kuid tavaliselt nähakse neid enamikel päevadel; seega peaks teil olema eriti halb õnn, kui veedate siin mitu päeva neid nägemata. Tavaliselt on teil võimalik istuda ja vaadata, kuidas nad söövad, end korda seavad, kisklevad, nääklevad ja oma poegade eest hoolitsevad. Istuda metsas ja vaadata, kuidas šimpansid oma igapäevaelu elavad, on unustamatu kohtumine loomadega – ja see teeb Mahale šimpansi-safarid nii hämmastavaks.
Mahale mägedesse jõudmine
Nende eraldatus on aidanud neil jääda puutumatuks; väikelennukiga kulub Darist või Arushast siia jõudmiseks neli või viis tundi. Tulemuseks on aga see, et kui Serengeti rahvusparki külastab aastas umbes 120 000 külastajat, siis Katavit ja Mahalet külastab vaid paarsada inimest aastas.
Kõige odavam viis Katavisse ja Mahalesse pääseda on kaks korda nädalas toimuvate regulaarlendude abil, mis ühendavad neid parke Põhja-Tansaanias asuva Arushaga. Esmaspäeviti ja neljapäeviti toimuvate lendude suhteliselt kõrge hind aitab muuta need pargid kaheks Tansaania kõige kallimaks sihtkohaks!
On ka lennud, mis suunduvad Dar-Selous-Ruahast Katavisse / Mahalesse ja tagasi. Need toimivad samuti esmaspäeviti ja neljapäeviti. Kahjuks sarnaneb nende hind tšarterlendude hinnale; kindlasti pole see odavam kui regulaarlennud Arushast.